GÜNCEL Haber Girişi : 06 Ağustos 2022 03:32

VATANDAŞLAR HASTANELERE AKIN ETTİLER

Erzurumluların son dönemlerdeki aşırı sıcaklarla mücadelesi ve imtihanı devam ediyor. Aşırı sıcaklardan dolayı rahatsızlanan vatandaşlar, acil servislere akın ettiler. Uzmanlar ise vatandaşların tedbirli davranması konusunda uyarılarını sürdürdüler.

PAZAR GÜNÜ YAĞIŞLI

Meteoroloji verilerinden de örüldüğü üzere Erzurum’daki hava sıcaklıkları ortalama 30 derece civarında yaşanıyor. Genellemede mevsim normallerinde izlediği betimlenen hava sıcaklıkları, Erzurum halkı için oldukça mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Elde edilen tahminlere göre de bu ay sonuna kadar sıcaklıklar ortalama olarak böyle devam edecek. Meteoroloji 12. Bölge müdürlüğünün son verilerine göre Pazar günü sağanak yağışların geleceği bildirildi. Fakat sonrasında ise yine sıcak havaların Erzurum’u esir alacağı bildiriliyor

KENDİNİZİ KORUYUN

Son günlerde güneş çarpması vakalarıyla hastanelere akın eden vatandaşlara uyarılarda bulunan uzmanlar, ‘Vücut sıcaklığı, metabolizmanın neden olduğu ısı ile çevrenin etkisiyle kaybedilen ya da alınan ısıya ve bunların arasındaki dengeye bağlıdır. Normalde sıcaklara karşın vücudumuzun ısısı terleme ile kontrol altında tutulur. Ancak hava sıcaklığının çok artması durumunda terleme azalır, özel yöntemler uygulanmazsa ısı artışı hızlanır ve sonuçta doku hasarı ve ölüme kadar gidebilen olumsuzluklar ortaya çıkar. Vücudun sıcaklığa uyum sağlaması kişisel faktörlerden etkilenir. Bazı kişilerin sıcak havaya uyumu daha kötüdür veya sıcaktan daha fazla etkilenir.’ dediler.

TEDBİRSİZ DIŞARI ÇIKMAYIN

Güneş ışınlarından korunması gerektiğini ifade eden uzmanlar, ‘Zararlı güneş ışınları, korumasız olarak güneş ışığına maruz kalmanız durumunda daha sonra cilt kanseri ve kırışıklıklara da neden olan güneş yanıkları ortaya çıkar. Güneşin en riskli olduğu öğlen ve öğleden sonraki saatlerde dış mekânlara çıkılmamalıdır. Bol sıvı alın, özellikle su için. Aşırı saf su alımı bazı kişilerde vücut tuzlarının dengesini bozabilir. Özellikle uzun mesafe koşucuları ve kadınlar bu açıdan risk altındadır. İdeal sıvılar karbonhidratlı elektrolit solüsyonlarıdır. Serin tutacak kıyafet giyin; pamuk veya keten gibi nefes alabilen, geniş kıyafetler tercih edilmelidir.’ İfadelerini kullandılar.