GÜNCEL Haber Girişi : 18 Haziran 2022 16:02

YAZ TATİLİ BAŞLADI

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki milyonlarca öğrenci, dün itibariyle karnelerini aldılar. Öğrenciler, 9 aylık maratonun ardından yaklaşık 3 ay sürecek olan yaz tatiline girdiler.  

KİMİSİ SEVİNDİ KİMİSİ ÜZÜLDÜ

Erzurum’da yüzbinlerce öğrenci dün karne heyecanı yaşadı. Uzmanlar, çocukların karnesindeki kötü sonuçlara karşılık ebeveynleri çözüm üretmeye çalışmadan önce çocukların çözümünün dinlenmesi gerektiğini belirttiler. Dün Türkiye genelinde karne heyecanı yaşandı. Erzurum’da karne alan çocukların karne heyecanı kimisinde mutluluk kiminde mutsuzluk şeklinde oldu. Notların ile karşılaşan çocukların en büyük korkusu ise ebeveynlerin tepkisi oldu.

ÇOCUĞUNUZA GÜVEN VERİN

Kötü notlardan dolayı aile bireylerine uyarılarda bulunan uzmanlar, ‘Çocuğun size söyleyecekleri sayesinde kaygı yaşayıp yaşamadığını, bu durumu önemseyip önemsemediğini anlamanız kolaylaşır. Bu da size aslında daha en baştan, notların nedenini açıklar. Sorunu anladığınızda bir süre daha çocuğunuza yansıtma dilini kullanarak çocuğunuzun açılmasını sağlayabilirsiniz. Aslında bu kısımda amaç farkındalık oluşturmak, çocuğun kaygısını azaltmasını ve size güvenmesini sağlamaktır. Unutmayın karne notlarının sahibi çocuğunuzdur, siz değilsiniz! Bu notların sorumluluğunu da çocuğunuzun almasına izin vermelisiniz ki bunu değiştirecek güce sahip olduğunu fark etsin.’ dedi.

UZMAN DESTEĞİ ŞART

Aldığı notlardan dolayı aşırı tepkiler verilmemesi gerektiğine vurgu yapan uzmanlar, ‘Amaç çocuğunuzun en doğru cevabı kendisinin bulması değil, öncesinde biraz düşünmesini ve bunun çözümünün olduğunun farkına varmasıdır. Unutmayın ki bu süreci çocuğunuz ya da siz tek başınıza yönetemezsiniz ve uzman desteği almalısınız. Çocuğunuza hangi notları alırsa alsın yanında olduğunuzu ve onunla gurur duymaya devam ettiğinizi söylemeli ve göstermelisiniz. Yanında sizin varlığınızı hissettiğinde bu sorunla baş etmesi kolaylaşacaktır. Bu notların hayatın merkezinde ve geri dönüşsüz bir sorun olduğunu hissettirmeyin. Eğer bu durumu sadece çözülmesi gereken bir sorun olarak görür ve hayatın sadece bir parçası olarak değerlendirirseniz, çocuğunuzun da sorunu çözmekle ilgili adım atabilmesi kolaylaşır.’ diye konuştular.