Sağlık Düzenleme Tarihi : 19 Kasım 2020 13:44 Haber Girişi : 19 Kasım 2020 13:46

ZARARI BÜYÜK!!!

Günümüzde kullanılan mobil cihaz ve teknolojik aletlerin kullanımı özellikle çocuklarda büyük problemlere neden olmaktadır. Elektronik cihazlar hakkında vatandaşı uyaran uzmanlar,  Televizyon, Bilgisayar ve mobil cihazların küçük yaştaki çocuklara büyük zararlar veridiğini belirttiler.

UZAK TUTUN

Mobil cihazların çocuklara verdiği zararları dile getiren uzmanlar, ‘ Çocukların mobil cihazlar ve teknolojik aletlerinin kullanımının belirli sürede olması gerekiyor. Aksi takdirde çocuklarda iletişim sorunları yaşanabilir. 8 yaşındaki bir çocuğun günlük olarak mobil cihaz kullanım süresi yarım saat ile 1 saat arasında değişmelidir. Özellikle sosyal medyada yapılan paylaşımlarda bir takım tehlikeli durumlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle mobil cihazlarından uzak tutulması gerekiyor.’ Şeklinde konuştular.      

GÖZ SAĞLIĞINI KORUYUN

Uzun süre kullanımların Ruhsal ve bedensel sakıncalarının olduğunu belirten uzmanlar, ‘Bilgisayar, Tablet ve akıllı telefonların uzun süre kullanımları çocuklarda Ruhsal, bedensel ve Göz salığı açısından sakıncalı durumdur. Radyasyon yönünden sakınca bulunmazken, elektromanyetik dalgalar açısından ciddi sıkıntılar mevcuttur. Devamlı bilgisayar başında olan yetişkinlerde 20 dakikada bir gözlerini dinlendirmeleri gerekiyor.’ Dediler.